District St George’s Awards

Home > District St George’s Awards

District St George’s Awards

 

2019 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy 36th
  St George’s Flag 26th
Cubs District Flag – Increased Numbers 26th
  St George’s Flag – Sustained/Improved Pack 46th
  Rob Rose Pack Challenge 43rd
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 46th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 36th
  Troop Challenge 47th
Groups Overall Swimming Gala Winners 47th
  Adult Karting Trophy Dominic Stinchcombe
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Not Awarded
  Explorer Outstanding Achievement Award Not Awarded
District The Presidents Trophy District Training Team
Adult John Davis Trophy Ayesha Sheikh
  Long Service

 

2018 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy 26th
  St George’s Flag 43rd
Cubs District Flag – Increased Numbers 43rd
  St George’s Flag – Sustained/Improved Pack 47th
  Rob Rose Pack Challenge 43rd
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 47th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 18th
  Troop Challenge 36th
Groups Overall Swimming Gala Winners 4th
  Adult Karting Trophy Vin Patel
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Eva Battson
  Explorer Outstanding Achievement Award Etido Enebeli
District The Presidents Trophy 46th
Adult John Davis Trophy Pete Hayward
  Long Service 30 Years – Ian Linsdall

 

2017 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy 18th
  St George’s Flag 47th
Cubs District Flag – Increased Numbers 52nd
  St George’s Flag – Sustained/Improved Pack 36th
  Rob Rose Pack Challenge 43rd
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 47th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 4th
  Troop Challenge Not Awarded
Groups Ralph Herring Trophy – Overall Swimming Gala Winners 43rd
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Lauren Walker
  Explorer Outstanding Achievement Award Thomas Fisher
District The Presidents Trophy 52nd
Adult John Davis Trophy Steve Baxter
  Long Service Joan Stevens
  Woodbadges Bob Bradford, Phil Cameron, Allen Chan, Perry Willis

 

2016 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy 18th
  St George’s Flag 43rd
Cubs District Flag 17th
  St George’s Flag 21st
  Rob Rose Pack Challenge 43rd
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 17th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 43rd
  Troop Challenge Not Awarded
Groups Ralph Herring Trophy – Overall Swimming Gala Winners 36th
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Emily Martin
  Explorer Outstanding Achievement Award William Baker
District The Presidents Trophy 17th

 

2015 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy 36th
  St George’s Flag 52nd
Cubs District Flag 19th
  St George’s Flag 4th
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 52nd
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards"  
  Troop Challenge 4th
Groups Ralph Herring Trophy – Overall Swimming Gala Winners 36th
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Abigail Linsdall
District The Presidents Trophy SAS Unit

 

2014 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy 46th
  St George’s Flag 19th
Cubs District Flag 18th
  St George’s Flag 19th
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 4th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 18th
  Troop Challenge 18th
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Shannon McCarthy
District The Presidents Trophy 47th

 

2013 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy 46th
  St George’s Flag 18th
Cubs District Flag 17th
  St George’s Flag 4th
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 47th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 52nd
  Troop Challenge 36th
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Becky Law
District The Presidents Trophy 19th

 

2012 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy  
  St George’s Flag  
Cubs District Flag  
  St George’s Flag  
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 19th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 36th
  Troop Challenge 36th
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Neel Raja
District The Presidents Trophy  

 

2011 Awards
Section Award Winners
Beavers Beaver Trophy  
  St George’s Flag  
Cubs District Flag  
  St George’s Flag  
Scouts Keith Mason scout flag for “moving scouting forward" 47th
  St George’s Flag for “sustained scouting" or “sustaining scouting standards" 21st
  Troop Challenge 19th
Explorers The Ted Tribe Trophy for Community Spirit Laura Gillett
District The Presidents Trophy